Vállalkozás indítás – tudatos kapcsolatépítés

0
1251
vállalkozás indítás, kapcsolatépítés

Egy fecske nem csinál nyarat – tartja a mondás, és egy ember önmagában nem képes csodákra. Ez a vállalkozók számára különösen igaz még akkor is, ha ennek ellentmond a látszat. A sikeres vállalkozók körül van egy jó csapat, aki átveszi a feladatok egy részét, egy inspiráló közeg, ahonnan ötleteket lehet meríteni, vagy egy barát, aki a megfelelő pillanatban objektív visszajelzést ad.

Hiába egyéni vállalkozó valaki, valójában akkor sem magányos farkas: legalább az ügyfeleivel kapcsolatban áll, jó esetben még egy könyvelővel vagy egy ügyvéddel is, ha pedig mindennap ugyanabba a kis kávézóba jár, akkor egy idő után óhatatlanul beszélgetésbe elegyedik a felszolgálóval vagy a tulajdonossal. A sikeres vállalkozókat többek között az is megkülönbözteti azoktól, akiknek „nem jön össze”, hogy ők tudatosan alakítják, milyen közegben vannak nap mint nap. Olyan emberek társaságát keresik, akikkel gyümölcsöző együttműködni és akik építően hatnak rájuk. Nem véletlenül: egy mondás szerint annak az öt embernek az átlaga vagyunk, akivel a legtöbb időt töltjük.

Különösen kezdő vállalkozók számára kulcsfontosságú, hogy másokra nyitottan és ismerkedésre készen járjanak a világban. A vállalkozás indításakor jellemzően még kicsi az ügyfélkör és nem jutott messzire a friss projekt híre – ez a hátrány az ismeretségi kör bővítésével dolgozható le.

vállalkozás indítás, kapcsolatépítés
Photo by Annie Spratt on Unsplash

 

Gyakorlat teszi a mestert

Az Alkalmazottból Vállalkozó c. könyvben több olyan történetet elmesélek, amikor egy váratlan ismeretség nyomán új inspirációkat kaptam vagy akár konkrét munkakapcsolat jött létre – tehát a kapcsolatépítésnek emberi és anyagi haszna is lehet. Ha szerzünk egy kis rutint az ismerkedésben, maguktól létrejönnek és alakulnak ezek a szálak.

Tisztában vagyok azzal, hogy gyerek- és fiatalkorunkban kevesen tanuljuk meg, hogyan kell ismerkedni. Az iskolában évekig ugyanabba az osztályba jártunk és ugyanazokkal az emberekkel töltöttük a napjainkat. Később a párunk, a munkatársaink állandó, biztos közeget teremtenek számunkra. Habár fontos, hogy az életünkben meglegyenek ezek a biztos pontok, mégis meg kell találnunk a módját annak, hogy új emberekkel találkozzunk, mert ők azok, akik új színt, új ötleteket hoznak az életünkbe, és az is elképzelhető, hogy a jövőben társulunk velük üzleti projektekre.

Mivel a szocializációnk során a legtöbben nem sajátítottuk el a kapcsolatépítés mikéntjét, felnőttkorunkra marad ez a feladat. Mielőtt rátérek arra, hogyan érdemes belefogni, szeretném leszögezni: kapcsolatépítés alatt nem azt értem, amikor valaki „beépül a megfelelő körökbe, és igyekszik általuk nem megérdemelt előnyökhöz jutni”. Számomra a tudatos kapcsolatépítés azt jelenti, hogy keressük a hozzánk hasonlóan gondolkodó és minket inspiráló emberek társaságát, és ezzel párhuzamosan alakítjuk a személyes márkánkat, vagyis hogy ezek az emberek milyennek látnak minket.

 

Menj terepre!

Ha szakmai célból kötnél új ismeretségeket, annak megvan a megfelelő terepe. Valójában számos közeg van, ami a kapcsolatépítést szolgálja, és első lépésként annyit kell tenned, hogy megjelensz ezeken a helyeken. Az Alkalmazottból Vállalkozó c. könyvben bővebben olvashatsz ezekről a helyekről és arról, hogyan használhatod őket kapcsolatépítésre. Ebben a cikkben röviden bemutatok közülük néhányat, hogy minél hamarabb megtehesd az első lépést és elkezdhesd kialakítani azt a közeget, ami épít és előrevisz téged.

1. Szakmai és üzleti rendezvények

A szakmai rendezvényeknek nem csak az a célja, hogy értesülj az újdonságokról – legalább ennyire szolgálják a kapcsolatépítést is. Senki nem fogja zokon venni, ha egy alkalmas pillanatban beszédbe elegyedsz vele egy ilyen eseményen. Ezeket az alkalmakat – más eseményekhez hasonlóan – gyakran a Facebookon is meghirdetik, így könnyű rájuk akadni.

Különösen az Egyesült Államokban vagy Nyugat-Európában van kultúrája a különböző szakmai kiállításoknak, esteknek, expóknak, konferenciáknak, üzleti találkozóknak, London pedig valósággal paradicsom ilyen tekintetben. Ha teheted, köss össze egy külföldi utat egy szakmai rendezvény meglátogatásával – ha ráakadsz valahol egy jó konferenciára, akár szervezheted köré a nyaralásodat, egyúttal nemzetközi kapcsolatokat is építhetsz.

Természetesen Magyarországon is van miből válogatni. Az Üzlet és Utazás esteket is úgy állítjuk össze, hogy az inspiráló előadások közé beiktatunk egy szünetet, amikor adott a lehetőség arra, hogy egy finom bor és harapnivaló mellett a résztvevők megismerkedjenek egymással. Mivel az estre érkezőknek jellemzően hasonló az érdeklődésük – üzletet építeni, utazni, netán együtt művelni a kettőt helyfüggetlen vállalkozóként – egészen biztosan akad közös téma.

Üzlet és utazás est 2019.05
Üzlet és utazás est 2019.05.15.

 

2. Meetupok

A meetupok informális találkozók, amiken olyan emberek gyűlnek össze, akiket valamilyen közös érdeklődési kör, tevékenység vagy hobbi köt össze. Nem összeszokott társaság találkozik itt, hanem véletlenszerű, hogy egy adott alkalomra éppen kik jönnek el. Mivel ezek kötetlen alkalmak, könnyű beszélgetést kezdeményezni, ráadásul adott egy közös téma, ami összeköti a jelen levőket, így valószínűleg ráakadsz hasonló érdeklődésű emberekre. A legnépszerűbb oldal, ahol értesülhetsz a közelgő meetupokról, a Meetup.com. Ki tudja, talán már a jövő hétre is szerveznek meetupot egy téged érdeklő témában. Ne maradj le róla!

3. Közösségi irodák

A vállalkozás indításakor sokak számára jelentős anyagi terhet jelent, hogy irodát kell bérelniük. Ezt a problémát orvosolják a közösségi irodák, ahol költséghatékonyan gondoskodhatsz a vállalkozásod irodai szükségleteiről. Nemcsak azt élvezheted, hogy itt minden, a munkavégzéshez szükséges dolog rendelkezésre áll a nyomtatótól a kávéfőzőn át a tárgyalóig, de előnyt kovácsolhatsz abból is, hogy a co-working irodákban hozzád hasonló vállalkozók vagy néhány fős cégek tagjai járnak-kelnek. Néhány alkalom után már látod, kik a visszatérő arcok, és szinte magától adódni fog a lehetőség, hogy egy közös kávészünet során váltsatok néhány szót arról, mivel foglalkoztok.

_______________________

Ha úgy érzed, itt az ideje, hogy alkalmazottból vállalkozóvá válj, vagy első, talán kissé bizonytalan lépéseidet teszed ezen az úton, akkor az Alkalmazottból Vállalkozó könyv neked szól.

Ha az alábbiak közül bármelyik igaz rád, kattints a képre:

  • úgy érzed, nem vagy a helyeden alkalmazottként
  • van egy vállalkozási ötleted, de nem látod, hogyan valósítsd meg
  • szíved szerint vállalkozó lennél, de sok benned a kétely ezzel kapcsolatban
  • már elkezdted a vállalkozást, de elakadtál, nem az elképzelések szerint mennek a dolgok
  • szeretnéd elsajátítani a tudatos kapcsolatépítés minden csínját-bínját
  • érdekel a helyfüggetlen, digitális nomád életmód

Alkalmazottból Vállalkozó

 

 

 

 

cover Photo by Helena Lopes on Unsplash

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here