Szabadúszók Fesztiválja

0
1005
szabaduszo-digitalis-nomad

Alkalmazottként dolgozol, de eleged van a mókuskerékből és kacérkodsz a vállalkozás indítás gondolatával?

Az emberek 80%-a nem tudja mit jelent és mivel jár a szabadúszó lét. Múlt héten a Karc Fm stúdiójában beszélgettünk a helyfüggetlen vállalkozások előnyeiről-hátrányairól.

A beszélgetésben rajtam kívül részt vett Horváth Irma, Mompreneur’s nagykövet (vállalkozó szellemű anyukák), Szabó Dávid, a Konnektor közösségi iroda alapítója, tulajdonosa, valamint telefonon csatlakozott Filep Szilvia, a Freelancer Festival sorozat alapítója. Mindannyian valamilyen módon szabadúszó vállalkozóként élünk, és az volt a beszélgetés célja, hogy segítsünk elosztani a mítoszokat és bemutatni a hétköznapjainkat.

 

Freelancer Festival

A freelancer szó a szabadúszót, a független vállalkozót- vagy alkalmazottat jelenti, de rengeteg fogalom kering még ezen kivül is. Beszélünk Digitális nomádokról, helyfüggetlen vállalkozókról, de végülis valahol ez mind ugyanazt jelenti: a szabadságot!

A szabadúszó vállalkozások száma dinamikusan növekszik, ennek oka az a társadalmi trend, hogy egyre inkább rugalmasságra, függetlenségre vágyunk, sokakat csábít a home office, vagy az utazás lehetősége.

„szabadúszóként nem kitölteni kell a napi 8 órás munkaidőt, hanem eredményt kell felmutatni”

Szabó Dávid

 

Mennyire stresszes a digitális nomád életforma?

Az alkalmazotti lét sokszor jár együtt stresszel, a pszichológia külön tudományterülete a munkahelyi stressz. A szabadúszó életmódban is van természetesen stresszhelyzet, de ez mégis más, úgynevezett jó stressz – eustressz, ami előre visz, feltölt, izgalomba hoz.

Ha egész nap azt csináljuk, amit szeretünk, és olyan emberek között vagyunk akikkel szeretünk együtt lenni, akiket mi választottunk, akkor az nem is igazából munka.

helyfuggetlen-vallalkozas

 

Még ha 10-12 órát is dolgozunk, akkor sem érezzünk annyinak, ha imádjuk, amit csinálunk. Egyáltalán mi a munka? Te hogy difiniálnád? 🙂

Sokan tartanak és félelmeik vannak attól, hogy szabadúszó vállalkozóként egyedül kell dolgozniuk. A félelem részben jogos, hiszen elképzelhető, hogy nincs főnök, aki megmondja, hogy mit kell csinálni, nem kér számon senki, a saját időddel TE gazdálkodsz. A pénzügyi fenntarthatóság is a TE felelősséged.

 

A közösségi irodák, a helyfüggetlen vállalkozók találkozási helye

Egy közösségi irodában általában a nap 90%-a telik fókuszált munkával, a maradék 10%-ban van lehetőség összefutni és beszélgetni, ötletelni. A közösségi irodák ötletét is az adja, hogy a szabadúszó vállalkozóknak legyen lehetőségük hasonló helyzetben lévő szabadúszókkal találkozni, egymás segítésére, tapasztalatcserére.

De azoknak is kiváló lehetőség, akik már meguntak otthon ülni a négy fal között, társaságra vágynak vagy nem tudnak koncentráltan a munkára figyelni például kisgyerek miatt. Ma Budapesten már számos közösségi iroda közül választhatunk, de a vidéki nagyvárosokban is egyre gyakrabban találkozhatunk velük.

coworking-iroda-budapest

 

„két pszichológiai szükségletünk van: szeretnénk önállóak, individuumok lenni, hogy belőlem csak egy van, de közben szeretnénk valahova tartozni is”

Horváth Irma

 

Kinek való a szabadúszó vállalkozás?

Azt kijelenthetjük, hogy nem való mindenkinek a helyfüggetlen vállalkozó életforma.

Ha vállalkozás indítás előtt állunk érdemes átgondolni, hogy megvannak-e bennünk azok a tulajdonságok, amik szükségesek:

  • nagyfokú önismeret: lehet-e üzletet csinálni, abból, amit szeretünk, amit szívesen csinálnánk hosszútávon,
  • önkontroll: képesek vagyunk-e keretek nélkül, önállóan döntést hozni, felelősséget vállalni,
  • kudarctűrő képesség: ne a végterméket nézzük, hanem hogy milyen úton jutunk el oda,
  • reflexió: kérjünk véleményt például szakértő baráttól, mit csinálok jól, és abból hogyan tudok még többet csinálni
  • önfejlesztésre való hajlandóság: a környezet, a feltételek folyamatosan változnak. Bármikor adódhat úgy, hogy vége egy projektnek, és akkor gyorsan más után kell nézni.

 

„ha felmerül, hogy utazzunk, akkor gondolkodás nélkül igent mondok”

Szabó Dávid

 

Hallgasd meg a teljes interjút itt:

 

Vagy podcast formátumban:

Tetszik a digitális nomád életforma? Szeretsz utazni? Akkor itt a helyed:

Üzlet és utazás rendezvény: helyfüggetlen életmód, digitális nomádság, szabadúszó életmód körüljárása két oldalról: külön üzleti előadókkal és külön utazós előadókkal, történetekkel.

könyvbemutatóval összekötve 2019. május » https://tixa.hu/uzlet_utazas_5  «

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here